Karadeniz Teknik Üniversitesinin 14 yıllık bilimsel çalışmaları sonucunda üretilmiştir.

Propolis saf olarak insan vücudunun sindirimine uygun değildir.

Dünyada genellikle etil alkolle muamele edilerek alkol bazlı propolis üretilmektedir.

Fakat Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Tibbi Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Orhan Değer , alkol bazlı propolisle yapmış olduğu  hucre çalışmalarında, alkolün canlı hucrelere verdiği zararı görmüş ve propolis in alkol dışında farklı bir çözücüyle üretilmesi gerektiği fikrini ortaya atmıştır.

Propolis i ilk önce zeytin yagında ve sirkede çözmeyi denemiş ama başarılı olunamamıştır.

Sonrasında neden suda çözülmesin sorusu üzerine bilimsel çalışmalara başlamışlar ve özel bir metodla Propolis i suda çözmeyi başarmışlardır.

Patentli bir üretim tekniği olan su bazlı organik propolis üretimi, Dünyada ve ülkemizde tektir.

2013 tarihinde 43.Dünya Arıcılık Kongresi APIMONDIA, Ukrayna nın başkenti Kiev de yapılmıştır. Prof.Dr. Orhan Değer in patentli su bazlı organik propolis üretim tekniği, bu kongrede buyuk sansasyon yapmış ve  beğeni toplamıştır. Hatta götürmüş oldukları numuneler çok hızlı bir şekilde tükenmiştir.

2015 yılında Guney Kore de yapılacak olan Dünya Arıcılık Kongresine, Prof.Dr.Orhan Değer  konuşmacı olarak davet edilmiştir.

Dünyaca tanınan  Türk Bilim insanı  Prof.Dr.Orhan Değer Guney Kore deki Dünya Arıcılık Kongresinde,  organik su bazlı üretim tekniğini ve kliniğinin organik su bazlı propolisle  yapmış olduğu başarılı çalışmaları sunacaktır.

patended

Prof. Dr. Orhan Değer, Organik Propolisi anlatıyor:

neptune_urun_kutu