Organik Propolis

yuzdeyuz_organik

Neptun Organik Propolis, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinin 1500m üzerindeki organik kovanlardan elde edilmiştir.

Alkol içermeyen Neptun Organik Propolis, üstün kalitede ve tamamen organik bir üründür.

Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinin 1500M ve üzerindeki dağlarının kır çiçeklerinden elde edilmiştir.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesinin 14 yıllık bilimsel çalışmaları sonucunda üretilmiştir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tibbi Biyokimya Anabilim Dalının, Patenli su bazlı Propolis üretim tekniği ile,

Türkiye nin ilk ve en büyük Organik Bal ve Arı Ürünleri Üreticisinde Üretilmiştir.

patended

Organik ve İyi Tarım Ürünlerinin kontrol ve sertifikasyonunu gerçekleştiren EKOTAR tarafından denetlenmektedir.

ekotarKontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu EKOTAR, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, kontrol ve sertifikasyon faaliyetlerini Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarım Yönetmelikleri ve İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmeliklerine göre ve TS EN 45011 normlarına göre gerçekleştirmektedir.

Ekotar Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu (TR-OT-006) tarafından 02.12.2004 tarih ve 25659 sayılı Organik Tarım Kanunu ve kontrol edilmiş ve 18.08.2010 tarih ve 27676 sayılı Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğine göre kontrol edilmiş ve sertifikalandırılmıştır.

Üretici Sertifika No:TR-OT-006-İ-2361

Üretici Kodu: TR-OT-006-İ-6100-05-001

Bu Ürün ISO 22000 Belgesine Sahip Tesislerde Üretilmiştir.kalitest-iso-12000

ISO 22000 (Gıda Güvenliği Yönetimi Sistemi) Sertifika No:K-GG-1044

 

Organik Bal Nedir?

– Kimyasal kirliliğin olmadığı ve yerleşim yerlerinden en az 5 Km uzaklıktaki alanlarda; kontrol ve sertifikasyon şirketlerince kontrollü ve denetimli bir şekilde üretilen bala organik bal denir.

arilar_eriyen-ziftle_agac_recinesini_ayirt_edemezler

(Arılar yazın asfalt yolda eriyen ziftle, ağaç reçinesini ayırt edemez ve zifti alıp kovanına götürür. Bu bakımdan organik bal için yerleşim yerlerinden en az 5km uzakta olması gerekmektedir.)

 

Organik Propolis Nedir?

Propolis, Arıların, kovandaki delikleri, çatlakları kapatmak ,zararlı bakteri, virüs ve mantarlardan korunması ve kovan içerisinde sterilizasyonu sağlamak amacı ile bitki reçinelerinden elde edilen balmumu kıvamında bir maddedir.

organik_propolis

Fenolik bileşikler bakımından son derece zengin olan Propolis e ait en eski bilgi MÖ 3000-5000 yıllarında, ölülerini propolisle mumyalayan eski mısırlılara aittir.

neptune_slider_bunlari_biliyormuydunuz

Organik Propolis üretimi de, organik bal gibi sınırlı oranda gerçekleşmektedir.

Son derece değerli bir arı ürünü olan organik propolis, 1500M rakım üstü ve yerleşim yerlerinden 5Km uzaklıktaki mesafelerdeki organik kovanlardan elde edilmektedir.

 

 

Türk Propolisi Neden Daha Kalitelidir?

Tüm Avrupa da 3000 Endemik bitki çeşidi varken Türkiye de ise 3700 un üzerinde endemik bitki çeşidi bulunmaktadır. Bu bakımdan organik üretilen Türk Propolisi, Dünyanın en kaliteli Propolislerinden birisidir.

Alkol İçermez

no-alcoholPropolis saf olarak insan vücudunun sindirimine uygun değildir.

Genellikle etil alkolle muamele edilerek alkol bazlı propolis üretilmektedir.

Dünyada ilk defa Karadeniz Teknik Üniversitesi Tibbi Biyokimya Ana Bilim Dalı tarafından su bazlı alkol içermeyen organik propolis üretilmiştir.